Dünyanın Seslerine Kulak Verin

Dijital Teknoloji

Son 10 yıla baktığımızda dijital teknoloji mükemmel bir ilerleme sağlamıştır. Bu teknolojinin akustik alanda, işitme sistemlerinde kullanılmasından sonra ciddi araştırmalar yapılmış ve yapılmaktadır. Duyma sıkıntısı çeken insanlar genelde beraberinde anlama sıkıntısı yaşıyorlar, birilerini anlamak için ciddi emek harcıyorlar. Bu sorunun üzerinde Üniversiteler, şirketler ve araştırma kuruluşları sürekli araştırma yapmakta ve çözüm yollarını aramaktadır. Araştırmanın neticesinde gün geçtikçe anlamayı kolaylaştıran yeni yöntemler keşif ediliyor ve işitme sistemlerinde kullanılıyor.

Bu alanda earnet’in kullanmış olduğu üstün teknolojiler duyma ve anlama sorunu yaşayan bireylere  mükemmel çözümler sunuyor. Örneğin farklı şekilde çalışan yönlü mikrofonlar gürültülü ortamlarda gürültünün frekansı ne olursa olsun ses seviyesini düşürüyor, konuşmayı güçlendiriyor ve ses seviyesini yükselterek konuşmayı anlayacak seviyeye getiriyor. Earnet serilerinde farklı teknolojik donanımlar mevcuttur. Örneğin earnet’in klasik serisi The best yıllardan beri verilen görevi yılmadan yerine getiriyor. Nano serisi Tinnitus sorununa dünyada ilk somut çözümler sundu. 4 farklı amaçlar için kullanılan earnet Nano Serisi mükemmel performans sergiliyor.Bu sene içinde çıkacak olan Nano2, nano 3 serileri de dijital teknolojinin eksik bıraktığı teknolojileri tamamlıyor. Algılama sorunu yaşayan bireylere yönelik earnet Biyonik farklı uygulamalarla insanların anlamasını kolaylaştırıyor. Lütfen detaylar için serilerin teknik özelliklerine bakınız.

Dijital işitme sistemleri temelde aynı şekilde çalışır. Önemli olan yüklenilen programlardır. Takip edilen sese hakim olma stratejisidir. Gün geçtikçe geliştirilen programlar, dijital teknoloji hakimiyetini daha da artırmaktadır. Sadece işlemcinin dijital olması fazla değer sunmayabilir. Çünkü önemli olan işlemcinin üstleneceği veya ifa edeceği görevlerdir. Onun için piyasada bulunan basit dijital işitme sistemlerinde fazla randıman beklemek doğru değildir. Çünkü işlemci gerekli olan programlarla donatılmamıştır. Bu tür basit işlemcilerden üretilen işitme cihazlarının Analog’a benzer yönleri vardır. Seslere tam hâkimiyet söz konusu değildir. Örneğin gürültülü ortama uyumlu, doğal ses sunan ve anlamayı kolaylaştıran bir teknolojiyi basit dijital cihazlarda bulmak mümkün değildir. 1.2.3 kanal sayısıyla adlandırılan cihazlar ekonomik Segmentte çalışan basit işitme cihazlarıdır. Bu tür cihazlardan kısmı veya tam anlama sorunu yaşayan insanlara düzgün ayar yapmak ve cihazı işitme kaybına göre uyarlamak çoğu zaman mümkün değildir.

Kişi işitme sorunuyla karşılaşmayana kadar, sorunun çözümü ile ilgili fazla bilgi sahibi değildir. Ancak günün birinde işitme sorunu oluştuğunda bir işitme teknolojisinin de var olduğunu bilir.

Günümüzde kullanılan dijital teknoloji en verimli teknoloji olarak bilinir. Çünkü sesleri analiz etmek, çevre seslerini ayırmak ve farklı şekilde konumlandırmak, konuşmanın içindeki sesleri zayıflatmak günümüz dijital teknoloji mümkündür. Ancak bu teknoloji asla bir kulak üretmiyor, kulak gibi rahat ve maliyetsiz de değildir.

Dijital teknoloji de kendi içinde farklı seviyelerde sınıflandırılabilir.